490 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Canlı destekten bizimle iletişime geçebilirsin
Uzman desteği ile güvenli alışveriş
Eczane güvencesiyle orijinal ürünler
Uzman desteği ile güvenli alışveriş
Menü
Favorilerim
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Bilinmeyen Bakım Ürünü: Tonik Nedir? Ne İşe Yarar?
29.09.2022

Bilinmeyen Bakım Ürünü: Tonik Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt bakım günümüzde hepimiz için zorunluluk haline geldi ancak cilt bakım ürünlerini tam olarak bilip bilmediğimiz noktasında biraz şüpheliyiz. Bundandır ki sizlere cilt bakım rutininde pek de gün yüzüne çıkmamış ürünlerden bahsedeceğiz. Bugünkü konumuz ise bazılarımızın ne işe yaradığını bilmediği, bazılarımızın ise daha önce duymadığı “Tonik” olacak. Tonik, temizleyici sonrasında ciltte kalan kirin, yağın temizlenmesi adına kullanılan cilt temizlik ürünü. Bir nevi cildin 2. temizlik filtresi denilebilir. Ayrıca tonikler cilt bakımı esnasında kullanılan diğer bakım maddelerinin cilt tarafından daha kolay bir biçimde emilmesini sağlar. Toniği bu kadar basite indirgemek gerçek anlamda haksızlık olacaktır çünkü toniğin ciltte işe yaradığı çok fazla olay mevcuttur.  

Tonik Ne İşe Yarar?

- Gözenekleri temizler ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. 

Gözenekler hepimizin cildinde mevcut olan küçük boşluklar. Bu boşluklar gün içerisinde yağ, kir veya makyaj kalıntılarıyla dolar. Dolan bu gözenekler zaman geçtikçe genişler ve renk değişimine uğrar (örneğin; siyah noktalar, akne…) Ancak cildinizi uygun bir temizleyici ile temizleyip yine cilde uygun tonik kullanılırsa gözenekler temizlenir ve sıkılaşır. 

- Cilt serumlarının ve kırışıklık kremlerinin etkisini artırır.

Kırışıklık kremleri ve serumlar genellikle 30 yaş sonrası markajımıza giren cilt bakım ürünlerinden. Bu ürünlerin etkisini gösterebilmeleri için cildin derinlemesine bir biçimde temizlenmesi gerekir ki bir üst madde de sizlere toniklerin 2. temizlik filtresi özelliğinden bahsetmiştik. Tonik kullanımı sonrasında uygulanan cilt serumları ve kırışıklık kremlerinin etkisini daha fazla gösterecektir.

- Siyah nokta ve sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. 

Siyah nokta ve sivilceler gözeneklerimizin dolması sonucu oluşurlar. Temizleyici jellerle tam olarak temizlenemeyen gözenekler ve sivilceler zaman ilerledikçe çirkin bir görüntüye sahip oluyor. Tonik kullanmanız cildinizi daha erin bir biçimde temizleyeceğinden ötürü siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bizden demesi!

- Cildi yoğun bir biçimde nemlendirir.

Cildimiz temizlendikten sonra nemlenmek ister ancak tek başına nemlendiriciler ile unu yapmamız mümkün değil. Düşünsenize cildinizi tam olarak temizleyememişsiniz ancak cildinizi nemlendiriyorsunuz. İşte bu esnada kullandığınız nemlendirici, cildinizdeki zararlı serbest radikallerle etkileşim kuracak ve cildinize herhangi olumlu bir etki oluşturmayacaktır. Nemlendirici kullandığınız halde cildinizin tam olarak nemlenmediğinden şikayet ediyorsanız bir de toniği cilt bakım rutininizde deneyin bakalım. Sonuçları bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın, merak ediyoruz. :)

- Cildi nazik bir biçimde soyar. Cildin taze ve canlı görünmesine yardımcı olur. 

Toniğin soyucu etkisinden bahsettik mi hatırlamıyorum ama bu madde sizlere bunu hatırlatsın. Tonik çok iyi bir cilt soyucudur. Sakına cildinizin öbek öbek soyulduğu görüntüler zihninizde canlanmasın.  Tonik, ciltteki yaşlanmış ve canlılığını kaybetmiş derinin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede cildinin tertemiz ve canlı bir görünüm eder. Yapılan cilt bakımları tam olarak işlev kazanmış olur.

- Cilt pH’ının 5-6 aralığında olmasını sağlar.

Cildimizi sabunla yıkadığımızda pH miktarı oldukça artar. Artan bu pH cildin pul pul dökülmesine ve cansız bir görünüm elde etmesine neden olur. Ancak tonik kullanımı cilt pH’ını olması gereken aralığa düşürür. 5-6 aralığına düşen pH, cildin yenilenmesini sağlar ve cilde tazelenmiş bir görünüm kazandırır.  Siz değerli okuyucularımıza bu kısma kadar toniğin ne işe yaradığından bahsettik. Yazımızın devamında ise sizlere tonik kullanımından ve sitemiz üzerinden ulaşabileceğiniz tonik markalarından konuşacağız.  

Tonik kullanımı nasıl olmalıdır?

Cilt bakımı sırasıyla devam eden bir rutin. Tonik bu rutinin ilk basamaklarında yer alıyor. Cildinizi uygun bir yüz temizleyicisiyle temizlemeniz tonik kullanmak için gerekli tek şart. Temizlenen cildin nemi alındıktan sonra tonikten yeterli miktarda alınız. Toniği cildinize herhangi bir alet veya pamuk olmaksızın direkt elinizle yediriniz. Tonik cilde nazik ve dairesel bir masajla yedirilmelidir. Masajla yedirilen tonik cildinizdeki tüm gözeneklere etki edecektir. Böylece cildiniz derinlemesine temizlenmiş olacaktır.  Tonik kullanımının cilt bakım rutinlerinden biri olması gerektiğini söyledik ancak sabah mı akşam mı noktasında bir bilgi aktarımında bulunmadık. Sabah-akşam kullanımı kararı aslında kullanan bireyin cildiyle doğru orantılı olan bir bahis. Cildiniz hassas değilse sabah ve akşamları kullanmanız çok iyi olacaktır . Veyahut sadece sabah ya da sadece akşamları kullanmanız da cildinize tazelik oluşturacaktır. Ancak cildiniz hassas ise sadece sabah veya sadece akşam kullanmanız daha uygun olacaktır. Ve sizlere burada önemli bir tavsiye vermek isteriz. Cildiniz yağlı veya yağlıya dönük karma ise cildinizi sabah-akşam toniklemeniz çok daha uygun olacaktır.  Tonik önerilerimize geçmeden önce sizlere uyarıda bulunmak isteriz. Cildinizi toniklerle temizlediğiniz esnada toniğin pamuk ile uygulanması, kullandığınızın toniğin çok az miktarı cildinize etkir. Böylece istenen etki tam olarak etkisini gösteremez. Ayrıca cildiniz fazla asidik ve sivilceye eğilimli ise doktorunuza danışarak tonik kullanmanızı öneririz. 

Cilt tiplerinize özel tonik tavsiyelerimiz var!!!

Herbirimizin cilt tipi birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar kullanılacak cilt bakım ürünlerini de birbirinden farklı kılmaktadır. Tonik bu cilt bakım ürünlerinden sadece bir tanesi. Sizler için cilt tiplerine uygun tonikleri derledik. Haydi başlayalım!

- Kuru ve Hassas Ciltlere uygun tonikler:

Kuru ve hassas ciltlerde kirin ve yağın temizlenmesi oldukça zordur. Haliyle kullanılacak tonikler cildi derinlemesine temizlemeli ve aynı zamanda cildin onarımına da yardımcı olmalıdır. Tam da cildinize uygun olan tonikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Avene Lotion Micellaire 200 ml Hassas Ciltler İçin Temizleme Losyonu

Vichy Purete Thermale Perfecting Tazeleyici Tonik

La Roche Posay Effaclar Misel Su 

Vichy Purete Thermale 3’ü 1 arada Temizleyici

 

- Karma Ciltler için Tonikler:

Karma ciltler, T bölgesi ve alındaki yapay parlamalarla kendini belli eder. Bu cilt tipine uygun olan Dermoskin Be Bright Lightening Tonik cildinizin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda ciltteki yağın azaltılmasını hedefler.

- Yağlı Ciltler için Tonikler:

Yağlı ciltler, sivilceye ve akneye eğilim gösteren bir cilt tipidir. Bu cilt tipine uygun toniğimiz ise Dermoskin Acnegun Canlandırıcı Tonik .Bu tonik cildinizin akneye olan eğiliminin azaltılmasına yardımcı oluyor ve cildin daha taze, daha parlak görünmesine yardımcı oluyor.  Bu içeriğimizde dilimiz döndüğünce sizlere Tonik’i anlattık. Yazımızı buraya kadar okuyup bizlere eşlik ettiyseniz çok ama çook teşekkürler. Diğer cilt bakım ürünlerinde görüşmek dileğiyle...

En Yeni Yazılarımız
Bilinmeyen Bakım Ürünü: Tonik Nedir? Ne İşe Yarar?
Cilt bakım günümüzde hepimiz için zorunluluk haline geldi ancak cilt bakım ürünlerini tam olarak bilip bilmediğimiz noktasında biraz şüpheliyiz. Bundandır ki sizlere cilt bakım rutininde pek de gün yüzüne çıkmamış ürünlerden bahsedeceğiz.
Devamını Oku
29.09.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.